PREAMBUŁA
Mając na sercu dobro i przyszłość naszej Ojczyzny, pełen szacunku i wdzięczności dla naszych Przodków za ich dorobek, kulturę, tradycję, nam pozostawioną, świadomy obietnic złożonych przez Króla Jana II Kazimierza Wazę, które powinny być wypełnione oraz mając na względzie nadrzędność dobra wspólnego jakim jest Ojczyzna, czuję się w obowiązku wzbudzać w społeczeństwie świadomość niezbędności dbania o Polskę.
Świadomy wspólnoty ludzkiej, w której żyjemy, a także potrzeby rozwoju Polski, mając na względzie, że to na żyjących obecnie leży ciężar odpowiedzialności za przyszłe losy Polski, jak również dostrzegając wiele sfer, przez które objawiać się może patriotyzm, pragnę utrwalić w narodzie świadomość konieczności dbania o środowisko i rozwój energetyki ekologicznej, a także dążyć do rozwoju wiedzy na temat praworządności i wspierania jej rozwoju.
Wierząc, iż moje działania przyniosą wymierne efekty i przyczynią się do rozwoju i dobra naszej Ojczyzny
niniejszym zakładam FUNDACJĘ GARDA – IMIENIA ŚLUBÓW LWOWSKICH KRÓLA JANA II KAZIMIERZA WAZY , WSPIERANIA PRAWORZĄDNOŚCI I ROZWOJU ENERGETYKI EKOLOGICZNEJ
STATUT FUNDACJI GARDA
IMIENIA ŚLUBÓW LWOWSKICH KRÓLA JANA II KAZIMIERZA WAZY ,
WSPIERANIA PRAWORZĄDNOŚCI I ROZWOJU ENERGETYKI EKOLOGICZNEJ
Rozdział I
Postanowienia ogólne
Art. 1
Fundacja pod nazwą FUNDACJA GARDA - IMIENIA ŚLUBÓW LWOWSKICH KRÓLA JANA II KAZIMIERZA WAZY, WSPIERANIA PRAWORZĄDNOŚCI I ROZWOJU ENERGETYKI EKOLOGICZNEJ, zwana dalej „Fundacją”, ustanowiona przez Sławomira Szymańskiego, zwanego dalej „Fundatorem”, aktem notarialnym sporządzonym w dniu 10 września 2019 r przez Andrzeja Mysłowskiego notariusza w Radzyniu Podlaskim za numerem Repertorium A - Nr. 6050/2019 działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach (tekst jednolity: Dz. U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203 z późniejszymi zmianami) oraz postanowień niniejszego statutu.
Art. 2
- Fundacja działa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i poza jej granicami
- Siedzibą Fundacji jest miasto Lublin
- Dla wykonywania swych zadań statutowych Fundacja może tworzyć stałe i czasowe placówki terenowe skupiające grupy wspomagające wykonanie celów Fundacji.
- Fundacja może ustanawiać swoje oddziały i przedstawicielstwa za granicą lub uczestniczyć w innych organizacjach w kraju i za granicą.
Art. 3
Czas trwania Fundacji jest nieograniczony.
Art. 4
- Fundacja może używać wyróżniającego ją znaku graficznego oraz odpowiedników swojej nazwy w językach obcych.
- Fundacja może używać wyróżniającego ją znaku graficznego według wzoru zatwierdzonego przez Zarząd.
- Fundacja może nadawać godności honorowe oraz ustanawiać ordery, odznaki, medale i inne odznaczenia oraz przyznawać je z innymi tytułami, nagrodami i wyróżnieniami osobom fizycznym, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, zasłużonym dla idei lub celów obranych przez Fundację.
- Dla celów działalności fundacja może używać skróconej nazwy „FUNDACJA GARDA”
Art. 5
Ministrem właściwym ze względu na cele Fundacji jest Minister Energii.
Rozdział II
Cele i formy działania Fundacji
Art. 6
- Głównym celem Fundacji jest propagowanie wykorzystania ekologicznych źródeł energii odnawialnych oraz wspieranie i prowadzenie inicjatyw mających na celu wytwarzanie i organizowanie środków służących do pozyskiwania odnawialnych źródeł energii.
- Pozostałymi celami Fundacji są:
- podejmowanie czynności mających na celu umacnianie i ochronę praworządności oraz przestrzegania porządku prawnego.
- podtrzymywanie i upowszechnianie świadomości o ślubach złożonych przez Króla Jana II Kazimierza Wazę we Lwowie 1 kwietnia 1656 roku, w czasie potopu szwedzkiego, w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, jak również krzewienie tradycji z nimi związanych.
- Fundacja realizuje swoje cele w następujących obszarach poprzez :
- Wspieranie i propagowanie właściwego postrzegania i interpretowania przepisów prawa przez przedstawicieli organów administracji państwowej oraz poszczególnych adresatów dokonujących czynności prawnych w oparciu o istniejący porządek prawny.
- Inicjowanie czynności edukacyjnych w zakresie pogłębiania świadomości prawnej oraz wiedzy i doświadczenia w stosowaniu prawa, min. in. organizowanie niedochodowych konferencji, seminariów, warsztatów, wystaw, debat, targów oraz innych wydarzeń o edukacyjnym lub informacyjnym charakterze.
- Inicjowanie, wspieranie i realizowanie przedsięwzięć przyczyniających się do profesjonalizacji i podnoszenia jakości działań podmiotów administracji publicznej.
- Promowanie i rozwój wysokich standardów oraz efektywnych modeli kształcenia kadr pracowników, współpracowników i wolontariuszy podmiotów prowadzących działalność społecznie użyteczną.
- Propagowanie wykorzystania ekologicznych źródeł energii odnawialnych, wspieranie i prowadzenie inicjatyw mających na celu ich wytwarzanie i organizację środków służących do ich pozyskiwania oraz wytwarzanie takich środków.
- Organizacja zaplecza technicznego i technologicznego oraz projektowo-inżynierskiego w zakresie doradztwa i wspomagania w realizacji projektów mających na celu rozwój i upowszechnienie pozyskiwania odnawialnych źródeł energii ekologicznej.
- Koordynacja i wspomaganie w tworzeniu systemu energetycznego z wykorzystaniem energii pochodzącej z ekologicznych źródeł odnawialnych.
- Zarządzenie pozyskiwaniem oraz nieodpłatna dystrybucja pozyskanych mocy energetycznych ze źródeł odnawialnych pomiędzy uprawnionych beneficjentów na zasadach określonych w regulaminie w kraju oraz za granicą.
- Niedochodowe prowadzenie oraz zlecanie diagnoz, badań i ewaluacji oraz przygotowywanie i wydawanie opracowań, analiz, raportów i innych publikacji dotyczących tematów powiązanych z celami fundacji.
- Inicjowanie, wspieranie i prowadzenie projektów wydarzeń i akcji informacyjnych promujących nowe modele, formy i narzędzia nauczania.
- Podejmowanie współpracy z osobami oraz krajowymi i zagranicznymi organizacjami realizującymi cele zbliżone do celów Fundacji.
- Udzielanie organizacyjnego, merytorycznego, technicznego i finansowego wsparcia osobom i podmiotom w związku z realizacją celów Fundacji.
- Inicjowanie i udział w postępowaniach administracyjnych oraz sądowych w zakresie zgodnym z celami Fundacji. Jak również pomoc i wsparcie dla osób fizycznych i prawnych biorących udział w takich postępowaniach.
Rozdział III
Majątek i dochody Fundacji
Art. 7
- Majątek Fundacji stanowi przekazany przez Fundatora fundusz założycielski w kwocie 2.000,00 (słownie: dwa tysiące) złotych oraz środki finansowe, nieruchomości i ruchomości oraz inne prawa majątkowe nabyte i wygenerowane w trakcie działalności Fundacji.
Art. 8
Środki na realizację celów Fundacji i pokrycie kosztów jej działalności mogą pochodzić z:
- darowizn i dotacji przekazywanych przez Fundatora;
- krajowych i zagranicznych darowizn, spadków i zapisów osób fizycznych;
- krajowych i zagranicznych darowizn, dotacji i subwencji osób prawnych;
- odsetek od lokat kapitałowych, dochodów z inwestowania środków w papiery wartościowe i inne instrumenty finansowe, a także dochodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych;
- dochodów z praw majątkowych, ruchomości i nieruchomości;
- dochodów ze zbiórek publicznych w rozumieniu ustawy o zbiórkach publicznych;
- dochodów z zainicjowanych przedsięwzięć zgodnych z celami fundacji
- dochodów z nawiązek i innych prawem przewidzianych kwot zasądzonych przez uprawnione do tego celu organy administracji państwowej i międzynarodowej na rzecz fundacji w toku postępowania .
- Dotacji na finansowanie i dofinansowanie realizacji zadań publicznych przez organy administracji publicznej i inne podmioty;
- Grantów i innych funduszy celowych
- Dochodów ze środków zgromadzonych na rachunkach bankowych i inwestycji kapitałowych w kraju i zagranicą.
Art. 9
1. Majątek i dochody Fundacji przeznaczone będą wyłącznie na realizację celów statutowych określonych w art. 6 ust. 1 niniejszego Statutu, w tym na pokrycie niezbędnych kosztów działalności i utrzymania Fundacji.
2. Dochody pochodzące z dotacji, subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację dowolnych celów statutowych Fundacji, jeżeli przekazaniu środków nie towarzyszy określenie celu ich przeznaczenia.
3. W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia Zarząd składa, oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza lub o odrzuceniu spadku.
Art. 10
Fundacja nie ma prawa podejmowania działań polegających na:
- udzielaniu pożyczek lub zabezpieczaniu zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do , członków Zarządu Fundacji lub pracowników Fundacji oraz osób, z którymi pozostają oni w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”;
- przekazywaniu majątku Fundacji na rzecz , członków Zarządu Fundacji lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach;
- wykorzystywaniu majątku Fundacji na rzecz członków Zarządu Fundacji lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich;
- zakupie towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą, członkowie Zarządu Fundacji lub pracownicy Fundacji oraz ich osoby bliskie, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
Rozdział IV
Działalność gospodarcza
Art. 11
- Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
- Działalność gospodarcza może być również realizowana poprzez uczestnictwo w spółkach prawa cywilnego i handlowego.
- Fundacja prowadzi działalność gospodarczą wyłącznie w strefie służącej realizacji celów statutowych.
- Dochód z działalności gospodarczej jest w całości przekazywany na realizację celów statutowych Fundacji.
Art. 12
Fundacja prowadzi działalność gospodarczą, w zakresie
- wydawanie książek,
- wydawanie czasopism i pozostałych periodyków,
- pozostała działalność wydawnicza,
- przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność,
- działalność portali internetowych,
- działalność agencji informacyjnych,
- stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja,
- pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,
- badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych, technicznych , energetyki
- działalność agencji reklamowych,
- badanie rynku i opinii publicznej,
- pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana,
- działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów,
- pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane,
- działalność wspomagająca edukację.
- wytwarzania środków do produkcji ekologicznej energii odnawialnej
- organizowania sieci dystrybucji wytworzonej energii odnawialnej
- koordynacji systemu dystrybucji energii z wytwórcami tej energii w konfrontacji z odbiorcami i podmiotami posiadającymi charakter wskazujący na monopolistę w danym obszarze .
Rozdział V
Organy Fundacji
Art. 13
- Organem reprezentującym fundację jest Zarząd Fundacji, w dalszej części statutu zwany „Zarządem”.
Zarząd Fundacji
Art. 14
1. Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje Fundację na zewnątrz oraz podejmuje decyzje we wszystkich sprawach zawiązanych ze sprawami fundacji .
2. Zarząd składa się z jednego do dwóch członków, w tym Prezesa Zarządu.
3. Członków Zarządu powołuje i odwołuje Fundator .
4. Fundator może być członkiem zarządu .
5. Członków Zarządu powołuje się na okres pięcio letniej kadencji.
6. Mandat członka Zarządu wygasa również wskutek śmierci, rezygnacji albo odwołania go ze składu Zarządu. Dla ważności rezygnacji wymagana jest jej forma pisemna.
7. Członek Zarządu może być w każdym czasie odwołany przez Fundatora .
8. Pierwszymi członkami zarządu jest
Prezes Zarządu - Sławomir Franciszek Szymański
Art. 15
- Do kompetencji Zarządu należy:
- kierowanie bieżącą działalnością Fundacji;
- reprezentowanie Fundacji na zewnątrz, dokonywanie czynności prawnych w jej imieniu i udzielanie pełnomocnictw do dokonywania takich czynności;
- opracowywanie i realizowanie rocznych i wieloletnich programów działania Fundacji oraz rocznych i wieloletnich planów finansowych Fundacji;
- sprawowanie zarządu nad majątkiem Fundacji, w tym w szczególności podejmowanie decyzji w sprawach realizacji i finansowania działań określonych w art. 6 Statutu;
- uchwalanie regulaminów i aktów wewnętrznych Fundacji, w tym regulaminów przyznawania dotacji, stypendiów i nagród w ramach programów realizowanych przez Fundację;
- powoływanie oddziałów, zakładów, przedstawicielstw i innych jednostek Fundacji oraz decyzje o przystąpieniu do spółek, fundacji, stowarzyszeń i innych organizacji;
- powoływanie ciał opiniodawczych i doradczych;
- zatrudnianie pracowników i osób współpracujących z Fundacją na podstawie umów cywilnoprawnych oraz ustalanie ich wynagrodzenia;
- podejmować uchwały w sprawie zmiany Statutu;
- podejmowanie czynności związanych z połączeniem lub o likwidacji Fundacji;
- podejmowanie decyzji we wszelkich sprawach związanych funkcjonowaniem fundacji
- zaciąganie zobowiązań w imieniu Fundacji;
- opracowywanie projektu regulaminu wynagradzania pracowników Fundacji;
- przyjmowanie darowizn, spadków, zapisów, subwencji i dotacji
- Zarząd ponosi odpowiedzialność za właściwe finansowanie działalności statutowej Fundacji, w tym także za odpowiednie lokowanie jej środków majątkowych, zapewniające przewidywane przychody i trwałość majątku Fundacji.
- Do składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji upoważniony jest Prezes Zarządu samodzielnie.
- Do składania oświadczeń woli w imieniu fundacji upoważniony jest członek zarządu jeżeli wartość przedmiotu umowy nie przekracza 10,000,00zł ( dziesięć tysięcy )
- Członek Zarządu uprawniony jest do zawierania umów o pracę w tym do zawierania umów z Prezesem Zarządu Fundacji .
- Członkowie Zarządu mogą być zatrudniani przez Fundację na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, lub otrzymywać wynagrodzenie za udział w posiedzeniach Zarządu, chyba że Prezes Zarządu postanowi inaczej.
- Fundacja ponosi koszty związane ze sprawowaniem zarządu przez członka Zarządu.
- Fundator może uchwalić regulamin Zarządu, w którym określi organizację oraz tryb funkcjonowania Zarządu.
Art. 16
- Pracami Zarządu kieruje i przewodniczy jego posiedzeniom Prezes Zarządu, a w razie jego nieobecności - upoważniony przez niego Członek Zarządu.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w zależności potrzeb. Z posiedzeń Zarządu sporządzany jest protokół.
- Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes Zarządu, a w razie jego nieobecności - upoważniony przez niego członek Zarządu.
- Zarząd podejmuje decyzje w formie uchwał przy obecności co najmniej połowy członków Zarządu.
- Zarząd podejmuje uchwały na posiedzeniach. Zarząd może również podejmować uchwały w trybie pisemnym, w formie elektronicznej lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, jeżeli wszyscy członkowie Zarządu zostali powiadomieni o treści projektu uchwały.
- Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością oddanych głosów. W przypadku równości głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.
- Jeżeli Zarząd jest jednoosobowy wszystkie kompetencje Zarządu wykonuje Prezes Zarządu samodzielnie.
Rozdział VI
Zmiana statutu i zmiana celu Fundacji
Art. 17
- Do czasu upływu pierwszej kadencji Zarządu Fundacji zmiana w Statucie, a w tych ramach i zmiana celu Fundacji, może być dokonana przez Fundatora, a po tym terminie - przez Zarząd Fundacji z jej inicjatywy lub na wniosek Prezesa Fundacji.
Rozdział VII
Połączenie z inną fundacją
Art. 18
- Fundacja może połączyć się z inną fundacją o podobnych celach statutowych, na warunkach określonych przez zainteresowane strony.
- Uchwałę w przedmiocie połączenia podejmuje Zarząd Fundacji .
Rozdział VIII
Likwidacja Fundacji
Art. 19
- O likwidacji Fundacji decyduje Zarząd Fundacji .
- W chwili otwarcia likwidacji Zarząd przestaje działać. Likwidację przeprowadzą powołani likwidatorzy, funkcję likwidatorów mogą pełnić dotychczasowi członkowie Zarządu.
Art. 20
Środki majątkowe pozostałe po zakończeniu likwidacji Fundacji mogą być przeznaczone na cele zbieżne z celami Fundacji określonymi w art. 6 i utworzenie nowej fundacji lub też mogą być przekazane na rzecz działających w Rzeczypospolitej Polskiej instytucji publicznych lub organizacji pozarządowych o zbieżnych celach.
Rozdział IX
Organy doradcze
Art. 21
Zarząd Fundacji morze powoływać organy doradcze mające charakter opiniodawczy , które nie mają prawa podejmowania wiążących uchwał
Rozdział X
Postanowienia końcowe
Art. 22
- Fundacja prowadzi gospodarkę finansową i księgi rachunkowe na zasadach określonych w obowiązujących przepisach prawa polskiego.
- Fundacja składa corocznie ministrowi nadzorującemu Fundację oraz Fundatorowi sprawozdanie ze swojej działalności za ubiegły rok kalendarzowy.
- Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 2, jest przez Fundację udostępnione do publicznej wiadomości.
- W sprawach nieuregulowanych w Statucie stosuje się obowiązujące przepisy prawa polskiego, w szczególności przepisy ustawy o fundacjach.
- Fundator w czasie trwania działalności Fundacji po powiadomieniu zarządu lub na wniosek członka zarządu , posiada prawo utworzenia innych organów nadzorczych w zależności od potrzeby jaka wyniknie w trakcie funkcjonowania fundacji .
- Fundator posiada prawo do ustalania w czasie trwania działalności fundacji , w poszczególnym regulaminie zasady na jakich będzie przeprowadzana akcja w ramach realizacji celów fundacji .
Fundator
Sławomir Szymański